text

postup barvení

9. dubna 2014 v 14:29 | LucieT
Při rozkládací náladě a příležitosti, která se naskytla během práce na jednom obrázku, jsem vytvořila něco jako kroky. Je skoro neuvěřitelné, že jsem stihla ty kroky uložit, protože jindy se do věci ponořím a vyplavu až s hotovou věcí. Třeba to někomu pomůže. Když ne, tak se to dá brát jako obyčejný náhled pod něčí ruce.

ilustrační obrázek malého rozměru, pro zdejší účel ale postačující, neboť podstatné je vidět a to nepodstatné napíšu...
1. obyčejná skica, pracuje (nebo by alespoň měla pracovat) s formátem a pohodlně v něm sedět. U tohoto bodu jde asi hlavně o myšlenku...
2. vytažení povedených čar a gumování těch nepovedených. V této fázi se mi na papíře občas objevují nepohodlně prázdná místa, jejichž doplnění většinou maskuji rozevlátými vlasy nebo jiným vykreslenějším detailem.
3. příprava pozadí. Obrázek je už naskenován (nebo nafocen) a následující práce se odehrává ve vrstvách grafického programu (photoshop, u mě SAI). Papírová struktura zůstává, protože barevná vrstva nad má nastavení násobit/multiple. Je fajn dělat každý barevný celek zvlášt do dalších vrstech, protože se pak s nimi dá lehce manipulovat.
4. vytvoření masky. Maska označuje místo, jejíž prostor se bude dalšími vrstvami měnit.
5. položení základních barev. Tyto se nachází nad vrstvou masky (s označením layer clip).
6. světla a stíny. Další dvě vrstvy. Používám na ně měkké štětce a ještě je rozpíjím. Světelná vrstva má většinou ve volbách prolnutí zvolené zesvětlení/addition/screen (to už záleží na případu a náladě). U stínů je do talší násobení/multiple. U obou vyšší průhlednost.
7. (bez obrázku) detaily a jiné blbůstky. Na základ se již můžou naaplikovat drobnosti jako jsou odlesky, filtry, textura. V téhle fázi také provádím seřízení barev, aby byly ucelenější a příjemnější. Podpis.

Pokud se někomu zdá krok s maskou složitý, dá se v klidu přeskočit. Používám ho jen proto, abych s každou barvou nemusela hledat hranu vybarvované plochy. Jsem starý poctivý lenoch. Nu, doufám, že to bude někomu prospěšné a snad jen minimálně matoucí... Přeji krásnou středu.

nové prostředí

26. ledna 2014 v 22:20 | LucieT
Prostředí nebo layout nebo design nebo jakkolitomukdoříká. Každopádně jsem to předělala a je dost pravděpodobné, že se budu tímto předěláváním v blízkých dnech ještě zabývat.

prostředí

30. listopadu 2013 v 23:27 | LucieT
Po hrubém náčrtu příběhové linie (,která je schválena prvním zkušebním čtenářem) a věcí na tuto linii pověšených, dala jsem se do průzkumu prostředí. Byl to především čas strávený na tumblr-u, při hledání přibližných obrazů, které jsem si představovala při sepisování scénáře. Byla to zábava. Především proto, že na konci práce jsem se divila jejímu výsledku. Je mi známé, že vše co člověk dělá je víceméně jeho autoportrétem, ale netušila jsem, jak moc.
Proč jsem to vlastně dělala? Pro nalazení atmosféry, kterou by se to mělo ubírat. Abych sama věděla, kterým směrem mám napínat svá studijní úsilí. Pro informaci, jak to vše uložit na papír. A pro položení základních kamenů onoho prostředí. (A taky mě začalo zase bavit psát)

výsledek mého hledání (jehož obrazové materiály výjimečně nevlastním a odkazuji tímto na tumblr.com, kde jsem je vše posbírala) :

scénář

25. listopadu 2013 v 20:48 | LucieT
Pořád (a tím myslím dobu několika let) jsem si říkala, co vlastně chci dělat. Jak by to mělo vypadat, co by to mělo mít, jaký by to mohlo mít vliv na lidi a na mou osobu. Kolik mě to bude stát sil, času a peněz. Přemýšlela jsem, jestli to bude originální a zda si to najde svoje diváky. Domýšlela jsem si, jestli se tomu časem neodcizím a nebudu s tím souhlasit. Představovala jsem si místa, která bych díky tomu objevila...
Tohle a mnohé další se ráčilo neustále převracet v mojí hlavě, než mi došlo, že ze všeho nejdřív bych s tím něčím měla především začít. Jinak, že se k praktickým věcím nikdy nedostanu.
Tahle problematika se vztahuje na spoustu mých záležitostí. Při pouhé představě určité záležitosti si kolem ní vytvořím rozsáhlou síť možných a pravděpodobných, nicméně neexistujících problémů. Teď ale mluvím o komiksu.
Od chvíle, co jsem dočetla "Jak rozumět komiksu" (což mimochodem doporučuju), jsem si byla jistá, že něco takového rozhodně vytvořit chci. Nedokázala jsem si ale představit nic jiného než výše zmíněné problémy a okolní záležitosti.
Dlouhou dobu jsem na komiksový příběh střádala potřebné součásti. Byly to kresebné zkušenosti, zzbytečně rozsáhlá škála postav a charakterů, spoustu neekologicky nedopsaných sešitů s náčrtem nových světů.
Teprve dnes jsem se bez odkladů pustila do jedné z nejpodstatnějších prací. Do vymýšlení zápletky a sepisování jakéhosi scénáře. Vybrala jsem si jednodušší a časově méně rozsáhlou příběhovou linii, kterou jsem kdysi přisoudila postavičkám Hedvice a Faunovi.

Když jsem se při kontrole textu ptámsama sebe, proč to sem vlastně vůbec píšu, odpovídám si, že je to dělení se o zkušenosti (a sobecké zaznamenání tvůrčího procesu).

o jméně

10. listopadu 2013 v 14:55 | LucieT
Prve chci moc poděkovat za odezvu na otázku přezdívky.
Po návrhu Somni(jehož významu se necícíh hodna). jsem se pustila do luštění přesmyček a šifer jmen z celého mrakoatlasového vesmíru a pak i mimo něj. Byla to celonoční slovní zábava, plná počítání písmen a skoků z anglického jazyka do toho českého, a zase zpět. Strávila jsem nad tím spoustu času. Výsledkem mi byl štos popsaných a proškrtaných papírů, po nichž jsem věděla, že zůstanu tam, kde jsem začala. U Lucie.
Je to moje jméno a sedí mi nejlépe. A jelikož to všechno přezdívkové bláznění bylo především proto, že jméno Lucie je na blogu.cz frekventovanější, než by přehlednost snesla, doplňuji jméno velkým Té na konci. Je to zkrácení mého celého jména, kterým se bezděky podepisuji už léta na všechny obrázky. Takže to je pro mě nejpřirozenější výsledek celé té cesty za jménem.

jinam

3. listopadu 2013 v 16:14 | Lucie
tumblr (kam dávám každou skicu nejdřív)
deviantArt(kde se vyskytuji zřídka)

úvod

3. listopadu 2013 v 8:35 | Lucie
Začít od začátku se vším psaním a publikováním, se mi zdálo jako pohodlné řešení vší poslední nespokojenosti. Zde je výsledek.
 
 

Reklama